+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anahtar Dönmüyor mu? Sorununuzu Nasıl Bulur ve Sorununuzu Çözersiniz

Anahtar Dönmüyor mu? Sorununuzu Nasıl Bulur ve Sorununuzu Çözersiniz

İçindekiler

Anahtar Dönmüyor mu? Sorununuzu Nasıl Bulur ve Sorununuzu Çözersiniz? Anahtarınız dönmüyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Belki kilit sıkıştı, bu yüzden anahtar dönmez ya da başka bir şey olabilir. Bir anahtarın dönmemesinin nedeni, ne tür bir kilide sahip olduğunuz ve durumunuzu düzeltmek için kullanabileceğiniz düzeltme kadar önemlidir. Çeşitli kilit tipleriyle ilgili endişeleri ve neyin yanlış gittiğini bildiğiniz sürece, bir çözüm kaçınılmazdır.

Bir anahtar kilidi açmadığında aşağıdaki nedenleri ve düzeltmeleri ele alacağız 

Farklı Kilit Tipleri İçin Endişeler

Bir anahtar silindirin içinde dönmediğinde nelere dikkat etmeniz gerektiği açısından her kilit türü aynı olmayacaktır. Sıkışan bir kilidi onarmak için genel hususlar hakkında konuşmaya başlamadan önce, bu kilit tiplerinin nasıl farklı olduğuna bakmakta fayda var. Bu, bu makalede bulacağınız tüm tavsiyeleri nasıl sıralayacağınız konusunda size daha iyi bir fikir verecektir.

Anahtar Araba Kilidi Açmıyor

Anahtar Dönmüyor mu? Sorununuzu Nasıl Bulur ve Sorununuzu Çözersiniz? Araba kilitlerinin, diğer kilit türlerinin çoğundan birkaç farklı endişesi vardır. Her şeyden önce, ateşleme silindirlerinde farklılık vardır ve bu, bir kontağa takılan bir anahtar için belirli bir çözüm grubu oluşturur . Ayrıca araba kapı kilit silindirlerinin değiştirilmesiyle ilgili farklı endişeler de vardır , bunlardan en önemlisi çoğu insanın arabası için bir anahtar kullanmak istemesidir.

Klasik arabalar için yeni araba anahtarlarının azlığını ve orijinal araba kapı kilitlerinin ne kadar nadir olabileceğini de hesaba katmalısınız. Sonra araba kapı kilitlerini tamir etmenin veya değiştirmenin bedeli var ki bu asla en ucuz kapı kilidi değişimi kadar ucuz olmayacak.

Evde Anahtar Dönmüyor Kilidi

Evlerdeki kilitler, kilitler değişebileceği kadar değişkendir, bu nedenle bir evdeki kilitlerden bahsettiğimizde, “çoğu evin kilitleri” demekle aynı şeydir. Bu varyasyon aynı zamanda, bir anahtar dönmediğinde bir kapı kilidinin değiştirilmesinden kaynaklanan değişikliklerin dikkate alınması gerekliliğini de yaratır .

Konu evlere gelince, pek çok sakin ve mülk sahibi, bir anahtar dönmediğinde hemen ilgilenilmesi gerektiğini düşünmeyecektir, çünkü eve açılan başka kapılar olması muhtemeldir. Bu, ev kilitlerinde yapılan klasik bir hatadır çünkü kapı kilidini açmayan bir anahtar, göz ardı edilmemesi gereken birçok kapı kilidi sorunu arasındadır .

Anahtar Asma Kilidi Açmıyor

Bir anahtarın asma kilidi açmamasıyla ilgili en zor şeylerden biri, birçok asma kilidin çıkarılabilir çekirdeklerinin olmamasıdır. Asma kilitlerin tarihi boyunca, bu cihazların sökülüp servise götürülmesi amaçlanmamıştır, bu nedenle bu, özellikle antika asma kilitler olarak kabul edilebilecek şeyler söz konusu olduğunda, tüm asma kilitlerin sahip olduğu bir özellik değildir.

Asma kilit, kilit gövdesinden çıkarılabilen anahtarlı bir silindire sahipse, endişeleriniz ve düzeltmeleriniz, bir anahtarın bir ev kilidini açmamasına çok benzer olacaktır. Parçalanamayan kilitleri gidermek ve onarmak çok zor olabilir, bu nedenle yapabilecekleriniz konusunda kısıtlısınız. En iyi güvenliği sağlayan asma kilitler çıkarılabilir çekirdeklere sahip olacaktır, ancak çoğu durumda anahtarın dönmeyeceği ucuz asma kilitlerin çıkarılması gerekecektir .

Anahtarınız neden kilidi açmıyor?

Artık bir çözümün veya sorunun kilidin türüne göre nasıl daha karmaşık hale gelebileceği konusunda daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, yine de anahtarın dönmemesine neden olan sorunu teşhis etmeniz gerekir. Sorun, çözümü bildirir ve her ikisi hakkında da iyi bir fikre sahip olmadan devam edemezsiniz. Bu yüzden kendinize şunu sormalısınız, “Anahtarım neden kilidi açmıyor?” ve sonra ne yapacağınız konusunda endişelenebilirsiniz.

1. Yanlış Anahtar Kullandığınız İçin Anahtar Dönmüyor

Sorun

Aynı profile sahip herhangi bir anahtar bir kilide yerleştirilebileceğinden, bu beklediğinizden daha sık olabilir. Hatta bir kilidi iki farklı anahtarla açabilirsiniz, ancak yanlış anahtar, her kullandığınızda ekstra çaba gerektiriyormuş gibi görünecektir. Bu, bir anahtarın çok sık kopyalanmasının bir sonucu olarak organik olarak gerçekleşebilir. Bir anahtarın kopyası bir kopyadan yapılırsa, bu, yeni anahtarı hızla yeterince farklı hale getirebilir, böylece anahtar kilidi açmaz.

Çözüm

En basit ve en ucuz çözüm, yeni bir anahtar almak olacaktır. Ancak, örneğin, orijinal olmadan yeni bir araba anahtarı yapmanız gerekiyorsa , seçenekleriniz biraz sınırlı olacak ve ihtiyaç duyulan her ek hizmetle fiyat şişebilir. Ama ister araba anahtarı, ister kapı kilidi olsun, anahtarlarınızı kaybettiyseniz, kilitlerinizi değiştirmeyi de düşünebilirsiniz . Kilitlerinizi değiştirmek, yeni anahtarlara olan ihtiyacı sağlayacaktır, ancak endişeniz para olduğunda, bu yeni anahtarlar potansiyel olarak daha ucuz değiştirmeler olabilir.

2. Kilit Sıkıştı, Anahtar Dönmüyor

Sorun

Kirli veya paslanmış bir kilidin içinde anahtarı çevirmeye çalıştığınızda bazen bir gıcırdama sesi duyarsınız. Bunun dışında, bu konu son derece ince olabilir. Kilit bozuk gibi görünebilir, ancak daha kalıcı bir çözüme geçmeden önce sorunu hızlı bir şekilde test edebilirsiniz.

Kama yuvasına püskürtülen bir miktar kayganlaştırıcı kullanın, ardından anahtarı kilide sokup çıkarın. Anahtarı her yönde biraz çevirin, ardından kilidi açmaya çalışın. Vazgeçmeden önce bu süreci birkaç kez gözden geçirin ve başka bir sorun olduğunu varsayın.

Çözüm

Kilidi yağlamak, bir anahtar dönmediğinde sorunu çözüyor gibi görünse de, bu yalnızca geçici bir düzeltmedir. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar söz konusu olduğunda, toz ve kir yakalanıp bu maddeye çekilecek ve sorun ortadan kalkmayacak ve bazı durumlarda daha da kötüleşecektir.

Doğru temizlik ile antika kilitleri bile yeni gibi çalıştıkları noktaya kadar onarabilirsiniz. Kilidi sökün, kiri iyice temizleyin, gerektiği gibi pas sökücü kullanın ve sorunların geri gelmemesi için metali kurutun ve cilalayın.

3. Donmuş Donanım Nedeniyle Anahtar Dönmüyor

Sorun

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok yerde kilitlerin donmasıyla ilgili sorunlar var. Buz birikmesi, anahtarın dönmesini engeller, ancak anahtarın takılmasını engellemeyebilir. Bunun nedeni, kilit içindeki nemin, mekanizmaları yerine kilitlemek için donmuş olmasıdır. Kulpunuz veya kapınız donmuş gibi görünmese de, aşırı soğuk havalarda bir anahtar dönmüyorsa, bu sizin sorununuz olabilir.

Çözüm

Sıvı buz çözücüler, kilidi bağlayan şeyi çıkarmak için sızacak olan kilit iç kısımlarına bir madde enjekte etmenin harika bir yoludur. Bu, bir anahtar paslıyken bir yağlayıcı enjekte etme işlemine benzer. Buz çözücü ajanınızı kullanın, ardından buzu strese sokmak için biraz hareket sağlamak için anahtarınızı kullanın.

Çok nadiren, bir ısı kaynağının donmuş iç bileşenlere ulaşmasına izin verecek şekilde yapılmış bir kilit vardır, ancak bu, durumunuz için uygun görünüyorsa kesinlikle deneyebileceğiniz bir şeydir. Kilidin iç kısımlarına mümkün olduğunca yakın olan buz birikimini ortadan kaldırmak için amaçlanan her şeyi yerleştirmek istiyorsunuz.

4. Kilit Yıprandı veya Kırıldı, Bu yüzden Anahtar Dönmeyecek

Sorun

Bu, teşhis edilmesi en zor sorunlardan biridir çünkü diğer tüm konuların anlaşılmasını ve reddedilmesini gerektirir. Ancak tüm diğer olasılıkları tükettiğinizde, kilitle ilgili bir şeyin eskidiğini veya bir kilidinizin kırıldığını kabul etmeniz gerekir .

Çözüm

Kilitte bir sorun olduğunda, parçalar aşınmış veya kırılmış olsun, değiştirme ihtiyacı olacaktır. Değiştirme kısmi veya tam olabilir. Parçaların kısmen değiştirilmesi, anahtarın neden teknik düzeyde açılmayacağını bilmeniz gerektiği anlamına gelir. Sorun yaratan tüm parçalar doğru bir şekilde değiştirilmedikçe, bakım yapıldıktan sonra bile anahtar dönmeyecektir.

5. Anahtar Yıprandı, Şimdi Anahtar Dönmüyor

Sorun

Çalışan bir yedek anahtarınız varsa, dönmeyen anahtar ile çalışan yedek anahtar arasındaki farka bakabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli görsel farklılık, olukların yükseklik ve derinliğindeki farklılıktır.

Anahtarlar aynı görünmediğinde, bu yanlış anahtarı kullanmanız durumunda karşılaşacağınız soruna benzer. Ancak, hiçbir anahtar kopyalanmadıysa, bu sorun zamanla aşınmaya ve yıpranmaya neden olan tekrarlanan kullanımdan kaynaklanacaktır.

Çözüm

Anahtar, görünüşte dönmeyecek kadar aşındığında, bir dereceye kadar kırık bir anahtarın nasıl düzeltileceğinin cevabını arıyorsunuz . Bu durumda, en olası düzeltme, aşınmış anahtarın değiştirilmesi olacaktır. Çalışan bir yedeğiniz varsa bunu yapmak daha kolay olacaktır, ancak anahtar kodu kilitten veya anahtarın aşınmış noktaları incelenerek de alınabilir.

Uzman Sonuç

Bunu okuduktan sonra, bir uzman çağırmanız gerektiği sonucuna varmış olabilirsiniz. Güvenliğinizde değişiklik yapmaya veya bir profesyonel çağırmaya karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var . United Locksmith, düzgün dönmeyen bir anahtarla kilidi onarmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Çiğneyebileceğinden fazlasını ısırma hatasına düşme, ihtiyacın olan cevapları bulmana yardım etmesi için bir çilingir çağırabilirsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?