+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Acil Çıkış Kapılarında Ne Tür Kilitler Kullanılmalıdır?

27 Ocak 2023
Acil Çıkış Kapılarında Ne Tür Kilitler Kullanılmalıdır?

İçindekiler

Bina güvenliği konusunda daha önce hiç düşünmemiş olabileceğiniz çok önemli bir ikilem var: Binanın güvenliğini sağlarken aynı zamanda içindekileri de nasıl güvende tutacaksınız ?

Ticari binalar , ortalama bir hırsız için büyük ikramiyedir: para, bilgisayarlar, eşyalar ve insan hayatlarıyla dolu. Bu insan yaşamları olmadan, bu binalar kolayca aşılmaz kaleler olabilir, her zaman kilitli ve erişimi imkansız olabilir. Ama felaket geldiğinde, her zaman bir çıkış yolu olmalıdır.

Bir yangın çıksa ne yapardınız? Sen ve diğer herkes nereye gidebilir? Ya binadan hemen çıkmanızı gerektirecek kadar zarar verici bir deprem olursa? İş yeriniz ölüm tuzağına dönse ne yapardınız?

Temel olarak, serbestçe çıkma yeteneğine ihtiyacınız var ama serbestçe girmemelisiniz .

Bu, tüm binaların nasıl korunacağını bulması gereken dengedir: emniyet ve güvenlik. Ne zaman birine odaklanırsınız ve ne zaman diğerine odaklanırsınız? Hangisi daha önemli? Ve çıkışların erişilebilirliği bunda nasıl rol oynuyor?

Bu ikilemi çözmek için farklı güvenlik kodları ve kilit tipleri vardır. Acil çıkış kapılarının ne tür kilitler kullanması gerektiğine dair de kurallar vardır.

Acil çıkış kapısı söz konusu olduğunda, şunları aklınızda bulundurun:

  • Emniyet
  • Güvenlik riskleri
  • Güvenlik
  • Güvenlik riskleri
  • Ulaşılabilirlik
  • Erişilebilirlik Riskleri

Acil Çıkış Kapısı Güvenliği

Peki bina içindeki insanların güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?

En bariz çözüm, kapıların içeriden açılması, ancak dışarıdan kilitlenmesidir. Neyse ki, bu tür bir teknoloji mevcuttur ve çoğu ticari binanın kullandığı teknolojidir. Bu kapılar genellikle güvenlik adına birden fazla mekanizma ile kurulur.

Esas olarak, çıkan insanları algılayan hareket sensörleriyle çalışırlar. Hareket sensörleri arızalanırsa, basıldığında kapının kilidini otomatik olarak açan “çıkmak için bas” etiketli düğmelere de sahiptirler. Bunun da ötesinde, bir alarm veya fıskiye çaldığında bu kapılar tamamen açılır. Ayrıca arızaya karşı güvenlidirler, yani binadaki tüm elektrik kesilirse kilidi açarlar.

Bu kapılar faydalıdır, ancak yalnızca bu güvenlik unsurundan daha fazla dikkate alınması gereken hususlar vardır.

Bir binanın her bölümünde, bu sürekli olarak kilitlenmeyen acil çıkış kapılarına giden bir yol bulunmalıdır. Sonuç olarak, yangın güvenlik kodlarından biri, bu yol üzerindeki hiçbir kapının kilitlenme kabiliyetine sahip olmaması gerektiğidir. Sadece acil çıkış kapısındaki kilidi düşünemezsiniz: Çıkan insanların yol boyunca karşılaşabilecekleri kilitleri de düşünmeniz gerekir.

Güvenlik Ters Gittiğinde

Bahsedilen acil çıkış kapısı sistemi kulağa mükemmel denecek kadar iyi geliyor, ancak bu şekilde çalışan bir kapıyı gerçekten istemediğiniz birkaç senaryo var.

En yaygın güvenlik sorunu, ticari binanızın boş olduğu gece ortaya çıkar ve bu kadar kolay kapanabilmek için bu kapılara ihtiyacınız yoktur. Bir hırsız yangın alarmını tetikleyebilir veya başka bir hırsız numarası kullanabilirse , artık tamamen açılmış olan kapılardan girebilir.

Bu kapıları sadece içeride başka insanlar varken çalıştırmanın bir yolunu bulmanız gerekecek . En azından bazen bu acil çıkış kapılarını tamamen kilitlemenin bir yolunu bularak güvenlikten biraz taviz vermeniz gerekir .

Bu güvenlik kapılarının kötü bir fikir olduğu başka bir senaryo, içerideki insanların herhangi bir nedenle özerkliklerinin olmamasıdır. Bunun nedeni, zihinsel engelli veya başka bir şekilde psikolojik olarak tehlikeye atılmış yetişkinler, beyinleri tam olarak gelişmemiş çocuklar veya tutuklandıklarında bağımsızlıklarını kaybeden suçlular olmalarıdır.

Bu senaryolarda, acil durumlarda bu kapıların kilidini açabilecek bir nöbetçinin kapıda olması gerekir. Ama aksi takdirde, kaçmayı önlemek için bu kapıları içeriden kilitli tutmak isteyeceksiniz. Bir çocuk veya akıl hastası yaralanabilir ve bir suçlu, acil çıkış kapısını kullanabilirse sorun çıkarabilir veya tamamen kaçabilir.

Acil Çıkış Kapı Güvenliği

Acil çıkış kapıları da suçu önlemek için dışarıdan daima kilitli olmalıdır .

Modern acil çıkış kapılarında kullanılan çeşitli elektronik mekanizmalar sayesinde suç önleme sağlanmaktadır . İçeriden açılabilirler, ancak kilidin kendisi tüm kilitlerle aynı şekilde fiziksel olarak kilitlenir. Sürgü, genellikle bir elektrik motoru aracılığıyla kapıda bulunur ve yalnızca içerideki birinin kapıyı açması gerektiğinde hareket eder.

Daha önce de belirtildiği gibi, hareket sensörleri, alarmlar ve düğmeler bu elektrik motorunu devre dışı bırakarak sürgüyü hareket ettirebilir. Neyse ki, bu yöntemlerin hiçbirine dışarıdan erişilemez. Acil çıkış kapısı her zaman gerçekten kilitlidir.

Bu kuralın tek istisnası elektrik kesintisidir . Bir elektrik kesintisi sürgüyü otomatik olarak devre dışı bırakır ve kapı artık her iki yönde de açılır. Bir suçlu varsayımsal olarak elektriği kesmenin ve acil çıkış kapılarını açmanın bir yolunu bulabilir, ama neyse ki bu zordur.

Ticari bir binaya giden tüm gücü kesmek, genellikle yalnızca içeriden yapabileceğiniz bir şeydir. O noktada, artık bir yola ihtiyacınız olmayacak.

Çoğu acil çıkış kapısı, kelimenin tam anlamıyla dışarıdan açılamaz, bu da kapıların sahip olduğu kulplar veya tuş takımları gibi olağan parçaları ortadan kaldırır. Binaların yasal olarak girmek isteyenler için başka girişleri vardır, öyleyse neden acil çıkış kapısını suçlu kilit açma veya baypas etme yoluyla tehlikeye atılmış halde bırakalım?

Güvenlik Yanlış Olduğunda

Bu tür bir iş güvenliğinin en iyi fikir olmayabileceği bazı durumlar vardır .

İnsanlar otomatik olarak dışarıdan kilitlenirse, birisinin mümkün olan en kısa sürede içeri girmesine ihtiyaç duyduğunuz birkaç kez bu sorun olabilir. Acil çıkış kapıları, acil bir durumda basit ve kolay erişilebilir yollara sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Acil durum görevlilerinin hemen gelmesi gereken bir durumdaysanız, mümkün olduğu kadar hızlı gelemeyebilirler.

Örneğin sağlık görevlileri, güvenlik nedenleriyle hızlı erişime ihtiyaç duyan, dışarıdan gelen kişilerdir. Elbette, beklenmedik bir tıbbi acil durum gibi çoğu durumda, yine de olağan giriş yollarına erişimleri olmalıdır.

Ancak bazı acil durum senaryolarında bu normal rotalar kullanılamaz hale gelebilir. Örneğin, bir deprem, kasırga veya kasırga binayı tahrip ederek ana erişim noktalarını tahrip etmiş olabilir. Ateş de bunu yapmış olabilir.

Yangından bahsetmişken, itfaiyecilerin benzer bir sorunu olabilir. İtfaiyeciler en çok dumanın olduğu görünen noktadan girerler, bu da her zaman binanın tüm bölümlerine erişmeleri gerektiği anlamına gelir. Herhangi bir alandaki yüksek güvenlikli kilitler buna müdahale edebilir.

Bazen binalarda, itfaiyecilerin anahtarlarının olduğu ana anahtarların olduğu kutular bulunur. Bu, elbette, güvenlik adına güvenliği tehlikeye atar. Gerçek şu ki, çok güvenli binalar itfaiyecilerin erişimini engelleyebilir.

Acil Çıkış Kapısı Ulaşılabilirliği

Acil çıkış kilitlerini emniyet ve güvenlik ikiliğinin dışında tasarlarken üçüncü bir husus daha vardır: erişilebilirlik.

Farklı insanlar farklı bilgilere sahiptir ve bedenlerini farklı şekilde kullanabilirler. Hepsinin herhangi bir zamanda bir binadan güvenli bir şekilde çıkabileceğinden emin olmanız gerekir . Bu kapıları tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç gereksinim vardır.

Öncelikle acil çıkış kapısını kullanmak herhangi bir özel bilgi gerektirmemelidir. Örneğin, bu kapıları bir tuş takımı veya şifrenin arkasına koyamazsınız. Ayrıca açmak için anahtar gibi herhangi bir özel araca ihtiyaç duymamaları gerekir.

İkincisi, açma cihazının kullanımının kolay olduğundan emin olmalısınız. Bu genellikle, ellerinizi tam olarak kullanmasanız bile kapının açılabilmesi için çarpma çubuklarını kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca çok az çabayla veya hiç çaba harcamadan itilerek açılabilmelidirler. Kapıyı açacak kadar fiziksel olarak güçlü olmamak asla sorun olmamalı.

Acil çıkış kapısına giden yol açık bir şekilde etiketlenmelidir. Birisi panikliyorsa ve net düşünemiyorsa, o kişi yine de çıkışı kolayca bulabilmelidir.

Bir kez daha, yukarıda özetlenen standartlar, yalnızca acil çıkış kapısının kendisi için değil, acil çıkış yolundaki herhangi bir kapı için geçerlidir.

Erişilebilirlik Yanlış Olduğunda

Erişilebilirlik, emniyet ve güvenlik gibi temelde zıt bir ikilikle bağlantılı olmadığından, her tür erişilebilirlik temelde her zaman iyi bir fikirdir. Yine de, bazı sorunlara neden olabilecek birkaç beklenmedik senaryo var.

Erişilebilirliğin artmasıyla ilgili sorunların çoğu, güvenliğin artmasıyla aynıdır: yasa dışı amaçlarla kapıları açmaya çalışanlar için kapılara erişimi kolaylaştırabilirler.

Bulması kolay bir acil çıkış kapısı, kolayca bulunabilen bir kaçış yoludur. Hafif bir kapı, gece kilitli olsa bile zorla açılabilen bir şeydir. Ve bu kapıları anahtarlarla veya klavyelerle koruyamayacağınız gerçeği, herhangi bir suçlunun onları her an içeriden açabileceği anlamına gelir.

Bu senaryoların, yalnızca suçlu zaten binanın içindeyse ve kısıtlamadan kaçınıyorsa bir sorun olduğunu fark edebilirsiniz. Birisi binaya girmeye çalışıyorsa, bu kilitler güvenliğin önüne geçmez. Ve zaten içeri girdiklerinde, onları durduracak pek bir şey yok zaten.

Bu erişilebilirlik önlemleri, en kötü durum senaryosunu biraz daha kötü hale getirebilir, ancak güvenliğin önüne pek geçmiyor. Bir kez daha, artan erişilebilirlik temelde hiç sorun değil.

Çıkış aygıtı nedir?

Bir çıkış cihazı, genellikle acil çıkış kapılarında bulunan özel bir kapı koludur. Çıkmayı olabildiğince kolaylaştırmak için tasarlandılar, dolayısıyla adı. Sadece basit bir itme ile açılabilirler. Kol çevirmeye gerek yok.

Acil durum kapıları nasıl çalışır?

Acil durum kapıları genellikle dışarıdan kilitlenir ve içeriden açılır. Bu, birinin ticari binanıza öylece girmediği, aynı zamanda acil bir durumda içerideki herkesin çıkabileceği anlamına gelir.

Panik kapısı nedir?

Panik kapısı, panik barı olan bir kapıdır. Panik çubukları, kapı boyunca itildiğinde kapıyı açan bir çubuktan oluşan açma cihazlarıdır. Oldukça basit.

Panik çıkış cihazı nasıl kullanılır?

Panik çıkış cihazları mümkün olduğunca kolay açılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Tek yapmanız gereken çubuğa basmak ve kapı açılacak.

Ticari binalar için en iyi acil çıkış kapısı hangisidir?

İdeal olarak, geceleri her iki taraftan da kilitli, gündüzleri içeriden kilidi açık olan bir kapıya ihtiyacınız vardır. Kapının arızaya karşı güvenli olduğundan ve çarpma çubuğuyla açıldığından emin olun.

En iyi kapı çıkış cihazı türü nedir?

En iyi kapı çıkış cihazı, bina sakinlerinin güvenliğini, kilidin güvenliğini ve olası tüm kullanıcıların erişilebilirliğini ön planda tutar.

İşyerinde acil çıkışlar nasıl çalışır?

İşyerindeki acil çıkışlar, acil bir durumda görünür ve açık olacak şekilde tasarlanmıştır. Her zaman dışarıdan kilitlenirler ancak geceleri içeriden kilitlenebilirler. Bu, güvenliği ve emniyeti en üst düzeye çıkarır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?