+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Acil Çıkış Kapıları Ne Tür Kilitler Kullanmalıdır?

30 Ağustos 2022
Acil Çıkış Kapıları Ne Tür Kilitler Kullanmalıdır?

İçindekiler

Bina güvenliğinde daha önce hiç düşünmemiş olabileceğiniz hayati bir ikilem var: Binayı nasıl güvende tutarken aynı zamanda içindekileri de güvende tutarsınız ?

Ticari binalar , ortalama bir hırsız için ikramiye gibidir: para, bilgisayar, mal… ve insan hayatlarıyla dolu. Bu insan yaşamları olmadan, bu binalar kolayca aşılmaz, her zaman kilitli ve erişilmesi imkansız kaleler olabilir. Ama bir felaket olduğunda, her zaman bir çıkış yolu olmak zorundadır.

Bir yangın çıksa ne yapardınız? Sen ve diğer herkes nereye gidebilirsin? Ya o kadar hasar veren bir deprem olursa, hemen binayı terk etmek zorunda kalırsanız? İş yeriniz ölüm tuzağı olsa ne yapardınız?

Esasen, özgürce çıkma yeteneğine ihtiyacınız var, ancak özgürce giremezsiniz .

Bu, tüm binaların nasıl korunacağını anlaması gereken dengedir: güvenlik ve güvenlik. Ne zaman birine odaklanırsın ve ne zaman diğerine odaklanırsın? Hangisi daha önemli? Ve çıkışların erişilebilirliği bunda nasıl bir rol oynuyor?

Bu ikilemi çözmek için farklı güvenlik kodları ve kilit tipleri mevcuttur. Acil çıkış kapılarının ne tür kilitler kullanması gerektiğine dair kurallar da vardır.

Acil çıkış kapısı söz konusu olduğunda, aklınızda bulundurun:

  • Emniyet
  • Güvenlik riskleri
  • Güvenlik
  • Güvenlik riskleri
  • Ulaşılabilirlik
  • Erişilebilirlik Riskleri

Acil Çıkış Kapısı Güvenliği

Peki bina içindeki insanların güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?

En belirgin çözüm, kapıların içeriden açılması, ancak dışarıdan kilitlenmesidir. Neyse ki, bu tür bir teknoloji var ve çoğu ticari bina bunu kullanıyor. Bu kapılar genellikle güvenlik amacıyla birden fazla mekanizma ile kurulur.

Esas olarak, çıkan insanları algılayan hareket sensörleriyle çalışırlar. Hareket sensörleri arızalanırsa, basıldığında kapıyı otomatik olarak açan “itmek için bas” etiketli düğmelere de sahiptir. Ayrıca, bir alarm veya sprinkler çaldığında bu kapılar tamamen açılır. Ayrıca arızaya karşı güvenlidirler, yani binadaki tüm elektrik kapanırsa kilidi açılır.

Bu kapılar faydalıdır, ancak yalnızca bu güvenlik unsurundan daha fazla dikkate alınması gereken husus vardır.

Bir binanın her parçasının, bu sürekli kilitli acil çıkış kapılarına giden bir yolu olması gerekir. Sonuç olarak, yangın güvenliği kodlarından biri, bu yol boyunca hiçbir kapının kilitlenme özelliği olmaması gerektiğidir. Acil çıkış kapısındaki kilidi sadece kendi başına düşünemezsiniz: çıkışta insanların karşılaşabileceği kilitleri de düşünmeniz gerekir.

Güvenlik Yanlış Gittiğinde

Yukarıda bahsedilen acil çıkış kapısı sistemi kulağa mükemmel olduğu kadar iyi geliyor, ancak bu şekilde çalışan bir kapıyı gerçekten istemediğiniz birkaç senaryo var.

En yaygın güvenlik sorunu, ticari binanızın boş olduğu geceleri ortaya çıkar ve bu kapılara bu kadar kolay kapanmak için ihtiyacınız yoktur. Bir hırsız yangın alarmını tetikleyebilir veya başka bir hırsız hilesi kullanabilirse kullanabilirse , artık tamamen açılmış kapılardan girebilirler.

Bu kapıları sadece içeride başkaları varken çalıştırmanın bir yolunu bulmanız gerekecek . Bu acil çıkış kapılarını en azından bazen tamamen kilitlemenin bir yolunu bularak güvenlikten biraz ödün vermeniz gerekir .

Bu güvenlik kapılarının kötü bir fikir olduğu bir başka senaryo da, içerideki insanların herhangi bir nedenle özerkliklerine sahip olamamasıdır. Bunun nedeni, zihinsel engelli ya da başka bir şekilde psikolojik olarak tehlikede olan yetişkinler, beyinleri tam olarak gelişmemiş çocuklar ya da tutuklandıklarında bağımsızlıklarını kaybetmiş suçlular olmalarıdır.

Bu senaryolarda, acil durumlarda bu kapıları açabilecek birinin kapıda nöbet tutması gerekir. Ama aksi takdirde, kaçmayı önlemek için bu kapıları içeriden kilitli tutmak isteyeceksiniz. Bir çocuk veya akıl hastası yaralanabilir ve bir suçlu, sadece bir acil çıkış kapısını kullanabilirlerse, soruna neden olabilir veya tamamen kaçabilir.

Acil Çıkış Kapısı Güvenliği

Suçu önlemek için acil çıkış kapıları da her zaman dışarıdan kilitlenmelidir .

Suç önleme, çeşitli elektronik mekanizmalarla sağlanabilirModern acil çıkış kapılarında kullanılanKilitler içeriden açılabilse de, kilidin kendisi tüm kilitler gibi fiziksel olarak kilitlenir. Sürgü, genellikle bir elektrik motoru aracılığıyla kapıda bulunur ve yalnızca içerideki birinin kapıyı açması gerektiğinde hareket eder.

Daha önce belirtildiği gibi, hareket sensörleri, alarmlar ve düğmeler bu elektrik motorunu devre dışı bırakabilir ve sürgüyü hareket ettirebilir. Neyse ki, bu yöntemlerin hiçbirine dışarıdan erişilemez. Acil çıkış kapısı her zaman gerçekten kilitlidir.

Bu kuralın tek istisnası elektrik kesintisidir . Bir elektrik kesintisi sürgüyü otomatik olarak devre dışı bırakır ve kapının kilidi artık her iki yönde de açılır. Bir suçlu varsayımsal olarak gücü kesmenin ve acil çıkış kapılarını açmanın bir yolunu bulabilir, ancak neyse ki bu zor.

Ticari bir binanın tüm gücünü kapatmak, genellikle yalnızca içeriden yapabileceğiniz bir şeydir. Bu noktada, artık bir yola ihtiyacınız olmayacaktı.

Birçok acil çıkış kapısı, kapıların sahip olduğu kol veya tuş takımı gibi olağan parçaları ortadan kaldırarak, kelimenin tam anlamıyla dışarıdan açılamaz. Binaların yasal olarak girmek isteyenler için başka girişleri var, öyleyse neden acil çıkış kapısını suçlu kilitleme veya baypas yoluyla tehlikeye atılmış durumda bırakalım?

Güvenlik Yanlış Gittiğinde

Bu tür bir iş güvenliğinin en iyi fikir olmayabileceği bazı durumlar vardır .

İnsanlar otomatik olarak dışarıdan kilitlenirse, birinin olabildiğince çabuk gelmesine ihtiyaç duyduğunuz birkaç kez bu bir sorun haline gelebilir. Acil çıkış kapıları, acil bir durumda basit ve erişilebilir yollara sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Acil durum çalışanlarının hızlı bir şekilde gelmesi gereken bir durumdaysanız, mümkün olduğu kadar hızlı gelemeyebilirler.

Örneğin sağlık görevlileri, güvenlik nedeniyle hızlı erişime ihtiyaç duyabilecek dışarıdan kişilerdir. Elbette, beklenmedik bir tıbbi acil durum gibi çoğu durumda, yine de olağan giriş yollarına erişimleri olmalıdır.

Ancak bazı acil durum senaryolarında bu olağan yollar kullanılamayabilir. Örneğin, bir deprem, hortum veya kasırga binayı harap etmiş ve ana erişim noktalarını tahrip etmiş olabilir. Ateş de bunu yapmış olabilir.

Yangından bahsetmişken, itfaiyeciler de benzer bir problem yaşayabilir. İtfaiyeciler en çok dumanın olduğu yere girerler, bu da her zaman binanın tüm bölümlerine erişmeleri gerektiği anlamına gelir. Herhangi bir alandaki yüksek güvenlikli kilitler buna müdahale edebilir.

Bazen binalarda, itfaiyecilerin anahtarlarına sahip olduğu ana anahtarlara sahip kutular bulunur. Bu, elbette, güvenlik adına güvenliği tehlikeye atmaktadır. Gerçek şu ki, çok güvenli binalar itfaiyecilere erişimi engelleyebilir.

Acil Çıkış Kapısı Erişilebilirlik

Güvenlik ve güvenlik ikilemi dışında acil çıkış kilitlerini tasarlarken üçüncü bir husus daha vardır: erişilebilirlik.

Farklı insanlar farklı bilgiye sahiptir ve vücutlarını farklı şekilde kullanabilirler. Hepsinin herhangi bir zamanda binadan güvenli bir şekilde çıkabileceğinden emin olmanız gerekir . Bu kapıları tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç gereksinim vardır.

Öncelikle acil çıkış kapısını kullanmak herhangi bir özel bilgi gerektirmemelidir. Örneğin, bu kapıları bir tuş takımının veya şifrenin arkasına koyamazsınız. Ayrıca, bir anahtar gibi açmak için herhangi bir özel araca ihtiyaç duymazlar.

İkinci olarak, açma cihazının kullanımının kolay olduğundan emin olmalısınız. Bu genellikle, ellerinizi tam olarak kullanmasanız bile kapının açılabilmesi için çarpma çubukları kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca, çok az çaba sarf ederek veya hiç çaba harcamadan açılabilmesi gerekir. Kapıyı açacak kadar fiziksel olarak güçlü olmamak asla sorun olmamalı.

Acil çıkış kapısına giden yol açıkça etiketlenmelidir. Birisi panik halindeyse ve net bir şekilde düşünemiyorsa, o kişi yine de çıkışı kolayca bulabilmelidir.

Bir kez daha, yukarıda belirtilen standartlar sadece acil çıkış kapısının kendisi için değil, acil çıkış yolu yolundaki herhangi bir kapı için geçerlidir.

Erişilebilirlik Yanlış Gittiğinde

Erişilebilirlik, güvenlik ve güvenlik gibi temelde karşıt bir ikiliğe bağlı olmadığından, her tür erişilebilirlik temelde her zaman iyi bir fikirdir. Yine de, bazı sorunlara neden olabilecek birkaç olası senaryo var.

Artan erişilebilirlikle ilgili sorunların çoğu, güvenliği artırılanlarla aynıdır: yasadışı amaçlarla açmaya çalışanlar için kapıları daha kolay erişilebilir hale getirebilirler.

Bulması kolay bir acil çıkış kapısı, kolayca bulunabilen bir kaçış yoludur. Hafif bir kapı, geceleri kilitli olsa bile zorla açılabilen bir şeydir. Ve bu kapıları anahtar veya tuş takımı ile koruyamamanız, herhangi bir suçlunun her an içeriden açabileceği anlamına gelir.

Bu senaryoların yalnızca suçlu zaten binanın içindeyse ve kısıtlamadan kaçınıyorsa bir sorun olduğunu fark edebilirsiniz. Birisi binaya girmeye çalışıyorsa, bu kilitler güvenliğin önüne geçmez. Ve zaten içeri girdiklerinde, zaten onları durduracak pek bir şey yok.

Bu erişilebilirlik önlemleri, en kötü durum senaryosunu biraz daha kötüleştirebilir, ancak gerçekte güvenliğin önüne pek geçmezler. Bir kez daha, artan erişilebilirlik temelde hiç sorun değil.

SSS

Çıkış aygıtı nedir?

Çıkış cihazı, acil çıkış kapılarında yaygın olarak bulunan özel bir kapı koludur. Çıkmayı olabildiğince kolaylaştırmak için tasarlandılar, bu nedenle adı. Basit bir itme dışında hiçbir şeyle açılabilirler. Kolu çevirmeye gerek yok.

Acil durum kapıları nasıl çalışır?

Acil durum kapıları genellikle dışarıdan kilitlenir ve içeriden açılır. Bu, birinin ticari binanıza basitçe girmediği, ancak acil bir durumda içerideki herkesin çıkabileceği anlamına gelir.

Panik kapısı nedir?

Panik kapısı, içinde panik bar bulunan bir kapıdır. Panik çubukları, itildiğinde kapıyı açan, kapı boyunca uzanan bir çubuktan oluşan açma cihazlarıdır. Oldukça basit.

Panik çıkış cihazı nasıl kullanılır?

Panik çıkış cihazları, açılması mümkün olduğunca kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Tek yapmanız gereken çubuğa basmak ve kapı açılacaktır.

Ticari binalar için en iyi acil çıkış kapısı hangisidir?

İdeal olarak, geceleri her iki taraftan da kilitlenen ancak gündüzleri içeriden açılan bir kapıya ihtiyacınız vardır. Kapının arızaya karşı güvenli olduğundan ve bir çarpma çubuğuyla açıldığından emin olun.

En iyi kapı çıkış cihazı türü nedir?

En iyi kapı çıkış cihazı, yolcuların güvenliğini, kilidin güvenliğini ve olası tüm kullanıcıların erişilebilirliğini ön planda tutar.

İşyerinde acil çıkışlar nasıl çalışır?

İşyerindeki acil çıkışlar, acil bir durumda görünür ve açık olacak şekilde tasarlanmıştır. Her zaman dışarıdan kilitlenirler ancak geceleri içeriden kilitlenebilirler. Bu, güvenliği ve emniyeti en üst düzeye çıkarır.

Çözüm

Muhtemelen acil çıkışları çok sık düşünmüyorsunuz, ancak bunlar herhangi bir binanın en önemli parçalarından biridir. Hem güvenli hem de erişimi kolay olmalıdır. Hatta bazı talihsiz durumlarda yaşam ve ölüm arasındaki belirleyici faktör bile olabilirler.

Acil çıkış kapıları, güvenlik ve güvenlik arasında kesin bir denge sağlamalıdır. Yıllar boyunca, bu temelde birbirine zıt hedefler arasındaki orta yolu mümkün olan en iyi şekilde bulmak için çıkış cihazları geliştirildi.

Hem güvenli hem de emniyetli bir acil çıkışa sahip olmak aşağı yukarı başarılabilir. Her zaman tavizler olacaktır, ancak şu anki durumla, çoğu acil durum çıkışı çoğu acil durumda güvenli ve çoğu hırsızlıkta güvenli olacaktır. Ticari alanınız için acil çıkış kapısı seçerken
tüm bunları göz önünde bulundurmalısınız . Acil çıkışlarınızın mümkün olduğunca verimli hale getirmek için tüm doğru bileşenlere sahip olduğundan emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?