+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Absorpsiyonlu ısı pompaları

26 Haziran 2021
Absorpsiyonlu ısı pompaları

Absorpsiyonlu ısı pompaları

Absorpsiyonlu ısı pompaları esasen elektrikle değil, doğal gaz, propan, güneş enerjisiyle ısıtılan su veya jeotermalle ısıtılan su gibi bir ısı kaynağıyla çalıştırılan hava kaynaklı ısı pompalarıdır. Doğal gaz, absorpsiyonlu ısı pompaları için en yaygın ısı kaynağı olduğundan, gaz yakıtlı ısı pompaları olarak da adlandırılırlar. Aynı prensipte çalışan absorpsiyonlu (veya gazla çalışan) soğutucular da mevcuttur. Bununla birlikte, bazı absorpsiyonlu ısı pompalarının aksine, bunlar tersine çevrilemez ve bir ısı kaynağı olarak hizmet edemezler.

Konut absorpsiyonlu ısı pompaları, ısıtma ve soğutma sağlamak için bir amonyak-su absorpsiyon döngüsü kullanır. Standart bir ısı pompasında olduğu gibi, soğutucu akışkan (bu durumda amonyak) ısısını serbest bırakmak için bir bobinde yoğunlaştırılır; daha sonra basıncı düşürülür ve soğutucu, ısıyı emmek için buharlaştırılır. Sistem evinizin içindeki ısıyı emerse, soğutma sağlar; evinizin iç kısmına ısı verirse ısınma sağlar.

Absorpsiyonlu ısı pompalarındaki fark, buharlaşan amonyağın kompresörde basınçla pompalanmaması, bunun yerine suya emilmesidir. Nispeten düşük güçlü bir pompa daha sonra çözeltiyi daha yüksek bir basınca kadar pompalayabilir. O zaman sorun, amonyağın sudan uzaklaştırılmasıdır ve ısı kaynağının devreye girdiği yer burasıdır. Isı esas olarak amonyağı sudan kaynatarak çevrimi yeniden başlatır.

Şu anda piyasada bulunan ünitelerdeki önemli bir bileşen, amonyak suya emildiğinde açığa çıkan ısıyı geri kazanarak ünitenin verimliliğini artıran jeneratör absorber ısı eşanjörü teknolojisi veya GAX’tir. Diğer yenilikler arasında yüksek verimli buhar ayırma, değişken amonyak akış hızları ve düşük emisyonlu, doğal gazın değişken kapasiteli yanması sayılabilir.

Esas olarak endüstriyel veya ticari ortamlarda kullanılmasına rağmen, absorpsiyonlu soğutucular artık büyük konutlar için ticari olarak mevcuttur ve absorpsiyonlu ısı pompaları geliştirme aşamasındadır. Şu anda mevcut olan 5 tonluk konut tipi soğutucu sistemleri, yalnızca 4.000 fit kare veya daha büyük ölçekteki evler için uygundur.

Absorpsiyonlu soğutucular ve ısı pompaları genellikle yalnızca elektrik kaynağı olmayan evlerde anlamlıdır, ancak güneş enerjisi, jeotermal sıcak su veya diğer ısı kaynakları dahil olmak üzere herhangi bir ısı kaynağından yararlanabilmeleri açısından ek bir avantaja sahiptirler. Ayrıca evin farklı bölümlerinin farklı sıcaklıklarda tutulduğu imarlı sistemlere de uygundurlar.

Hava kaynaklı absorpsiyonlu soğutucuların ve ısı pompalarının verimliliği, performans katsayıları (COP) ile gösterilir. COP, alınan (soğutma için) veya sağlanan (ısıtma için) ısının Btu cinsinden enerji girişi başına oranıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?