+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

2025’te gaz kazanlarının yerini ne alacak?

14 Ağustos 2021
2025’te gaz kazanlarının yerini ne alacak?

İçindekiler

019 baharında, zamanın Maliye Bakanı Philip Hammond, Future Homes Standard’ın bir parçası olarak 2025’ten itibaren hiçbir yerli yeni inşaat mülküne ‘fosil yakıtlı ısıtma sistemlerinin’ kurulmayacağını duyurdu. Bu sistemler gaz ve akaryakıt kazanlarını içerir. Karar, hükümetin 2050 yılına kadar sıfır karbonlu bir ülke yaratmak için iklim değişikliği ve artan karbon emisyonlarıyla mücadele planının bir parçasıydı . 18 Kasım 2020’de Boris Johnson ayrıca ‘Yeşil Sanayi Devrimi için On Noktalı Plan’ı açıkladı  .

İklim Değişikliği Komitesi’ne göre , sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 14’ü evlerimizden, özellikle de gaz kazanlarından geliyor. Şunları belirtiyorlar:

‘En geç 2025’ten itibaren gaz şebekesine yeni ev bağlanmamalı. Düşük karbonlu enerji kaynakları kullanılarak ısıtılmalı, uygun havalandırmanın yanı sıra ultra yüksek enerji verimliliği seviyelerine sahip olmalı ve mümkün olduğunda ahşap çerçeveli olmalıdır.’

Duyuru, birçok insanı meraklandırdı, bu evlerde yeni kazanların yerini ne alacak ?

Gaz kazanları yasaklanacak mı?

Hükümet, kurulan yeni gaz kazanlarının sayısını azaltmak için açıkça adımlar atıyor olsa da, kısa vadede gaz kazanlarının tamamen yasaklanması pek olası değil. Future Homes Standard, şu anda, 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını yüzde 80 oranında azaltmak için yalnızca yeni inşa edilmiş mülklerde gaz kazanlarının kurulmayacağını söylüyor. Umarım, daha enerji verimli ek ısıtma çözümleriyle, Birleşik Krallık bu hedefe ulaşmak için iyi yolda olun.

Halihazırda, hem yeni hem de mevcut evler bir gaz kazanı kullanmaya devam edebilir ve yenilerini taktırabilir. Bu cihazlar, bir evi ısıtmanın ve sıcak su sağlamanın en popüler yolu olmaya devam ediyor ve İngiltere’deki evlerin yaklaşık yüzde 95’inde bir tane bulunuyor. Doğal gazın yanması karbondioksit salınımına yol açsa da, çoğu gaz kazanı çok verimlidir. Bununla birlikte, diğer merkezi ısıtma sistemlerini kullanmanın yararı, genellikle yenilenebilir enerji kullanılarak çalıştırılabilmeleridir, oysa bir gaz kazanı yapamaz. Bazı gaz kazanları artık Hidrojene hazır olarak sevk edilmekte ve pazarlanmaktadır ve gaz karışımının bir parçası olarak %20’lik bir karışımı kabul edebilir, bunlar daha yeşil bir alternatif olarak kabul edilir.

Aşağıda, evinizin karbon ayak izinin boyutunu azaltmak için fosil yakıtlı ısıtma sistemleri yerine kullanılabilecek çözümlerden bazılarını bulabilirsiniz.

Gaz kazanlarının yerini ne alacak?

Isı pompaları

Isı pompaları en belirgin değiştirmelerden biridir. Bu cihazlar, yerde, havada veya suda bulunabilen doğal ısıyı emmek için bir soğutucu kullanarak çalışır. Bu soğutucu, sıcaklığı daha da artırmak için sıkıştırılır ve daha sonra sistemdeki soğuk suyu ısıtmak için kullanılabilir. Su tamamen ısıtıldığında, radyatörlerinize pompalanabilir veya sıcak musluklarınıza verilebilir.

Bir hava kaynaklı ısı pompası ısı değiştirici üzerinden havayı çevredeki çekmek için bir fan kullanır gibi oysa yüklemek için en kolay sistemdir toprak kaynaklı ısı pompası yerden ortam ısısını çıkarmak için evinizin etrafında karada kurulacak boru tesisatı gerektirir . Bu, kurulum maliyetleri nedeniyle ikinci sistemi daha pahalı hale getirir.

Bir ısı pompasının geleneksel kazanınız gibi çalışması için herhangi bir gaz veya yağa ihtiyacı yoktur. Bunun yerine, yalnızca elektrik kullanarak çalışır , yenilenebilir bir kaynaktan gelen elektrikle birleştiğinde doğrudan herhangi bir karbon emisyonu üretmez.

Şebeke elektriği ile ilgili mevcut sorun, fosil yakıtların onu üretmek için yakılması ve bu nedenle çoğu ısı pompasının tamamen sıfır karbon olmamasıdır. Ancak, örneğin güneş panelleri aracılığıyla arazinizde elektrik üretebilseydiniz, özellikle pil deponuz varsa, ısı pompası tamamen yenilenebilir enerji kullanarak çalışabilirdi. Güneş panellerini bu tür bir sistemle eşleştirmek, işletme maliyetlerini yaklaşık yüzde 40 oranında azaltabilir. Güneş panellerine yatırım yapmanız gerekecek olsa da, muhtemelen bu maliyeti birkaç yıl içinde geri alacaksınız. Bu şekilde elektrik yaratmanın ek avantajı, herhangi bir fazlalığın Ulusal Şebekeye geri satılabilmesidir.

Isı pompalarını kullanmanın birçok avantajı vardır. İyi bir ısı pompası kurulumu, gaz kazanlarından daha uzun bir ömre sahip olma eğiliminde olacaktır ve birçoğu yaz aylarında soğutma ve kış aylarında ısı sunmaktadır. 

Elektrikli kazanlar

Elektrikli bir kazan, suyu ısıtmak için gaz yerine elektrik kullanarak gazla aynı şekilde çalışır. Bunlar genellikle gaz versiyonlarından çok daha kompakttır ve aynı derecede verimlidir.

Isı pompalarında olduğu gibi, bir elektrikli kazan, kullandığı elektrik fosil yakıtların yakılmasından üretiliyorsa yüzde 100 CO2 nötr olmaz, ancak güneş panelleri veya diğer yenilenebilir enerji biçimlerinin kullanılması karbon ayak izinizi azaltır. 

Güneş ısıtma sistemleri

Her ne kadar güneş (termal) ısıtma sistemleri gazın kullanımını ortadan kaldırmaz, onlar yaklaşık 60 yüzde ile fosil yakıtların kullanımınızı azaltabilir. Bu, özellikle Birleşik Krallık’taki her evde bu sistem kuruluysa, önemli bir tasarruftur.

Elektrik üreten güneş panellerinin aksine, bu sistemler kullanım sıcak suyunu ısıtmak için güneşten gelen ısıyı kullanır. Evinizin çatısına monte edilen güneş kollektörlerini kullanırlar. Bu toplayıcılar, güneşten gelen ısıyı emebilir ve onu, daha sonra geleneksel bir kazan sisteminde olduğu gibi bir sıcak su tankında depolanan suyu ısıtmak için kullanabilir.

Bu çözümler, mevcut gaz kazanınızın yanında kullanım için kurulabilir veya ne kadar güneş ışığının mevcut olduğuna bağlı olsa da bağımsız olarak çalışabilir. Sistem düz çatılar, eğimli çatılar ve duvara montaj için uygundur, hem yatay hem de dikey konumda çalışır. Güneş kollektörleri daha soğuk havalarda da ılık su üretebilir ve bu da sistemi İngiltere için ideal hale getirir. Solar termal sistemler ayrıca solar PV ile karşılaştırıldığında montaj için çok daha az alan gerektirir.

2025’te fosil yakıtsız evlerle ilgili bu mevzuattan bağımsız olarak, evinizi ısıtmanın bu alternatif yolları hala evinizin karbon ayak izini ciddi şekilde azaltabilir ve dikkate alınmalıdır. Evinizi yenilenebilir enerji kaynakları için gelecekte kanıtlamak için bir sıcak su silindiri için yer tutmayı düşünmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?