+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

2.El Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

26 Ekim 2021
2.El Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

İçindekiler

2.El Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ? 

Alım gücünün düştüğü dönemlerde insanlar ister istemez 2.el kombi satın almaya yönelebiliyorlar. 2. el kombi fiyatlarının sıfır kombiye göre uygun olması insanları cezbedebiliyor. Fakat 2. el kombi satın almadan önce aşağıdaki 2 soru cevabını bulması gerekir. Tamir ve Revizyon görmüş kombi emniyetli olacak mı? kombi ne kadar süre daha kullanılabilecek?. Bu sorularla ilgili yorumumuzu aşağıda anlattık. 

2.El Alınacak Kombi Emniyetli mi? 

2.El kombi satan kişiler, firmalar veya servisler genelde bozuk kombilerin tamirlerini yaparak satışlarını yapmaktadır. Bazı satıcılar 6 ay – 1 yıl garanti vererek satışlarını yapmaktadırlar. Burada en önemli durum kombinin hangi parçaları tamir edildi veya değiştirildi? standartlara uygun parçalar kullanıldı mı?  cihazın testleri yapıldı mı ? yapıldı ise ne kadar süre ile test edildi ? bu sorular satın alınacak satıcıya sorulabilir satıcınında bu sorulara cevapları olacaktır ama ne kadar güvenilebilir ?  Evveliyatını bilmediğiniz bir tamir görmüş ürün almayı planlıyorsunuz sadece satıcının sözlerine güvenerek satın almak mantıklı olur mu? karar sizin…

KOMBİ ; gaz,su ve elektrik ile çalışabilen cihazlardır. İçindeki parçaları düzgün yapılmaz ise çok tehlikeli durumlara yol açabilir. Özellikle emniyet sensörleri, gaz valfi, ateşleme elektrodu, brölor gibi gaz ile ilgili parçaları emniyet açısından çok önemlidir. Bu parçalarda oluşabilecek hatalar; patlama ve zehirlenme gibi hayati tehlikelere yol açabilir. Özel servisler kombilerin ancak yüzeysel teslerini yapabilirler. Kombi üreticilerindeki, fabrikalarındaki gibi detaylı testlerin yapılması mümkün değildir. 

Eğer bildiğiniz bir kombi ise; örneğin kentsel dönüşüme girecek bir yerden çıkma bir kombi veya satıcak kişi daha konforlu bir kombi almak istiyor bu yuzden mevcut kombisini satmak istiyor gibi durumlarda 2. el kombiyi çalıştığı yerde görüp satın almak en sağlam alışveriş olabilir. Bu sayede 3-5 senelik sıfıra yakın cihazlar kullanılmaya devam ederek ülke ekonomisine de katkı sağlanmış olur. Eğer 2. el kombi alacaksanız mutlaka ve mutlaka yetkili servislerine bakımlarını ,kontrollerini ve testlerini yaptırın. Çünkü kombiler çok güvenlikli cihazlar olmasına rağmen içlerinde standart dışı işlemler, müdehaleler olduğunda çok büyük felekatlere yol açabileceği unutulmamalıdır.

2.El Kombinin Ömrü ne kadar ? Ne kadar daha kullanılabilecek? 

Sıfır Yeni Yoğuşmalı Kombilerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca tespit edilen kullanım ömrü 15 yıldır. Bu şartlarda 10 yıl dan fazla yaşı olan kombileri satın almak mantıklı olmaz ancak günü kurtarmak olur. 2. el kombiler piyasada 1500tl – 2000tl aralığında satılmaktadır. En uygun sıfır yoğuşmalı kombi fiyatları 3500tl den başlıyor. Yoğuşmalı kombiler eski tip kombilere göre daha tasarruflu yani doğalgaz faturasını daha az getirecek hemde sıcak su konforu çok daha iyidir.  Yani sıfır kombi ile 2.el kombi arasındaki fiyat farkı doğalgaz faturası az geleceği için kısa zamanda kapanacaktır. 2. el kombi ne kadar kullanılmış ? satın alındıktan sonra kaç yıl daha kullanılabilecek ? sorunların cevaplarına göre karar vermek doğru olur. 3-5 senelik kullanılmış bir kombi uygun fiyatlardan satılıyorsa satın almak mantıklı olabilir.  

Sakın Bu Masallara Kanmayın !

Genelde 2.el kombi satıcılarının müşterileri ikna etme yöntemlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Sizin eve yoğuşmalı kombi uygun olmaz.Yanlış ! 
  • Doğrusu ( Her eve yoğuşmalı kombi uygun olur. Eski tip kombiye göre daha çok tasarruf sağlar ve daha konforludur.)
  • Yoğuşmalı kombilerde gider hattı yapmak çok zor olacaktır.Yanlış !
  • Doğrusu ( Yoğuşma gider hattı yarım parmak plastik boru veya çamaşır makinesi hortumu ile çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.)
  • Yoğuşmalı kombi alırsanız gaz kuruluşundan onay almak gerekecek doğalgaz projesi çizilecek uzun ve meşakatli bir süreç sizi bekliyecek .Yanlış !  
  • Doğrusu (Yoğuşmalı kombi aldığınızda kombi değişimi formu ile aynı gün içinde gaz kuruluşundan kombi değişimi onayı alınmaktadır.) 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?